Organik Propolis Damla

12/09/2021
Yörükçayır Balı
Organik Propolis Damla

Organik Propolis Damla nasıl üretilir

Propolis kıymetli bir üründür.

Arının propolise verdiği değeri ve gösterdiği özeni, arıcının da hasattan müşteriye ulaştırıncaya kadar propolise değer vermesi ve özen göstermesi gerekir.

Arıcılar arasında preboli ya da arı zamkı olarak da bilinen propolis, arıların kovan içinde yer alan peteklerin sterilizasyonunu sağlamak, dışarıdan gelen böcek, mantar, bakterilere karşı kovanı korumak, bal peteklerini onarmak ve güçlendirmek için kullandığı bir üründür. Arılar, propolisi üretmek için başta iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere pek çok bitkinin gövde, yaprak, tomurcuk ve nektarlarından elde ettiği maddeleri, kendi salgılarıyla biyokimyasal değişime uğratırlar. Propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde kovanın hijyenini sağlamak ve reçinem si özelliğiyle de kovanın savunmasını güçlendirmek için de kullanılır. Çoğunlukla koyu kahverengi olan propolisrengi, toplandığı bölgeye göre açık ve koyu kahve renklerde de olabilir.

Propolis Zengin bir içerikten oluşan Arı ürünlerinden biri dir, Geçmişten günümüze ve Tarih boyunca insanlar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kullanımının sağlığa olumlu etki yarattığına dair bazı bilimsel çalışmalar bulunur.

propolisin içeriğinde 150'ye yakın biyoaktif bileşen olmak üzere yaklaşık 300 farklı bileşiğe sahip olduğu bir çok makalelerde ve akademik çalışmalarda yazılarak açıklanmıştır. Arı poleninden farklı olarak B1, B2, C, E vitamini barındıran propolis ayrıca çinko, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengin olduğu açıklanmıştır. İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinenpropolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir arı ürünlerinden biri dir.

Organik propolis damla nasıl üretilir sorusunu gelince

Organik Propolis damla, bir kovan ürünü olan propolisin çeşitli çözeltilerde çözülerek sıvı hale getirilmesi ile üretilmiş bir üründür.

Arıların Organik Propolis üretiminde Bölgenin sahip olduğu bitki florasının zenginliği, iklimi, bitkilerin organik tarım yönetmeliğine uygun yetiştirilip yetiştirilmediği, doğal yaşamı tehdit eden herhangi bir kimyasal ve zehirli atığa maruz kalıp kalmadığından emin olmamız gerekiyor. Ayrıca Organik tarım yönetmeliğine uygun olarak üretilip üretilmediği özel sertifikasyon kuruluşları tarafından her üretim aşaması denetlenerek sertifikalandırılır ve denetlenmektedir.

Propolisin ham hali insan vücudunda kullanılabilir değildir. Vücutta etkin bir şekilde kullanılabilmesi için özütlendirilerek çözdürülmesi gerekmektedir. Bu nedenle sindiriminin ve emiliminin sağlanabilmesi amacıyla Organik Tarım yönetmeliği mevzuatının izin verdiği belli çözücüler kullanılarak çözdürülmektedir. Propolisin bileşimi; rakım,mevsimsel değişimler ve arının beslenmesi gibi pek çok faktörden etkilenir. Aynı zamanda propolisin uygun bir çözücüde çözdürülmesi ile fenolik bileşenleri, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi belirlenmektedir. Farklı çözücülerle birçok propolis ekstraktı oluşturulabilmektedir. Fakat tüketicilerin dikkat etmesi gereken iki önemli nokta vardır. Kullanılan çözücünün sağlık açısından risk içermemesi ve propolisin etkinliğini arttırması gerekmektedir. En çok kullanılan çözücüler alkol ve sudur. alkolde iyi çözündüğü iddia edilmesine rağmen kokusunun biraz daha ağır ve tadının daha acı olması nedeniyle kullanıcılar tarafında Organik Su Bazlı propolis damla tercih edilebilmektedir.


Yorumlar

Yeni mesaj