Polifloralı bal ne demek

26/08/2021
Yörükçayır Balı
Polifloralı bal nedir

Organik Polifloralı Bal

Polifloralı bal ne demek?, Polifloralı bal nedir? Tüketicilerin en çok merak ettiği bal çeşitlerin den bir olan polifloralı bal

Polifloralı bal, arıların farklı çiçeklerden topladıkları nektarlar ile yaptıkları bir çiçek balı türüdür. Türkiye?nin Yüksek kesimlerinde bulunan ballı bitki örtüsü zenginliği polifloralı balların kalitesini artırmakta ve içerğindeki çiçek poliflorasını zenginleştirmektedir.

Polifloralı kelimesi, “çok bitkili” anlamında kullanılmaktadır. “Poli” kelimesi Latince “çok” anlamındadır, “flora” kelimesi ise yine Latince bitki anlamında kullanılmaktadır. Farklı çiçek çeşitlerinin nektarlarından elde edilen ballara polifloralı bal denilmektedir. Monofloral bal çeşitleri, tek bir tür çiçek ya da bitkiden elde edilirken polifloralı bal, çeşitli çiçeklerden arılar tarafından toplanan nektarlardan elde edilmektedir. Monofloralı ballara örnek vermek gerekirse; kestane balı, meşe balı, lavanta balı, maydanoz balı gibi tek bir tür çiçekten elde edilen ballar dır.

Bitki örtüsü, arıcılıkta en önemli etkenlerden biridir. Çok çeşitli çiçek içeriğine sahip olan polifloralı bal, farklı bölgelerde yetişen çeşitli bitkilerden elde edilir. Bu bitkilerin yetiştiği iklim, balın lezzeti açısından da önemlidir. Poliflora balı için nektar toplanan çiçekler, bol güneşe ihtiyaç duyar. Bunun dışında az yağış alan bölgelerde yetişen bitkiler, topraktaki mineralleri de alır. Topraktaki su miktarı, bitkilerin beslenmesi için önemlidir. Az suyun olduğu topraklardan beslenmeye çalışan bitkiler, mevcut suyun dışındaki mineralleri de çekerler. Bu da çiçeğin yapısını etkilemektedir. Mineral açısından zengin içeriğe sahip olan çiçeklerin nektarları arılar tarafından toplanır. Ülkemizde, farklı iklimlerin yaşandığı bölgelerden toplanan nektarlar, çiçek balının lezzetinin kaynağıdır.

Mersin Bölgesi Eğriçayır yaylasında Bulunan çiçek kalitesi de Yörükçayır Markası Adı ile üretilen Organik polifloralı balının kalitesinide artırmakta dır.