Organik Propolis

Organik Propolis

Propolis damla, bir kovan ürünü olan propolisin çeşitli çözeltilerde çözülerek sıvı hale getirilmesi ile üretilmiş bir üründür. Tüm dünyada geleneksel olarak kullanılan bir üründür.

Propolis nedir? diye sorulacak olursa, propolis arılar tarafından bitkilerin taze filizlerinden toplanan sakız kıvamında bir maddedir. Bitkiler taze filizlerini zararlı dış etkenlerden korumak için salgılarlar ancak bitki üzerinde gözle görünür miktarda değildir. Bazı bitkilerin taze filizlerin de hafif hafif yapışkansı bir madde hissedilir, işte bu madde propolistir. Arılar bitkilerden nektar topladığı gibi, taze bitki filizlerinden propolis toplarlar ve kovanda fazlaca toplandığında artık gözle görünür miktarda olur. Arılar propolisi kovan içinde pekçok noktada kullanırlar. Kovan uçuş deliğinin daraltılması, ana arının yumurtlamadan önce petek gözlerinin sterilizasyonu, kovan kapağında bulunan kırıkların kapatılması işleminin hepsinde propolis kullanılır.

Propolisin yan etkisi varmı dır diye sorulacak olursa Arı ürünlerine allerjisi olanlar için tabiki bir allerjik reaksiyon riski çok yüksektir ve Arı ürünlerine allerjisi olanlar kesinlikle tüketmemeleri gereken bir arı ürünüdür. Arı ürünlerine allerjisi olmayan yani bal polen propolis veya arı sütü gibi arı ürünleri kullanan ve alerji riski olmayanlar için bu günü kadar propolis ile ilgili bir yan etki bildirilmemiştir lakin bu her kişi için geçerli bir bildirim değildir